Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: 3d за начи наещ
Българското Game Maker общество [Само за четене / Архив] > Работа с Game Maker > Напреднали
CFC232
искам да се науча да правя 3д игри и съм взел туториалите от иво георгиев и ще се пробвам но искам да знам как да направя така че камерата ми да следи героя и да върви по него а не да е на едно място и само да го гледа ако можете да ми помогнете плс helpsmilie.gif helpsmilie.gif helpsmilie.gif helpsmilie.gif helpsmilie.gif
koes007
Как да сложа курсор на FPS?
Използвах темата, за да не правя нова...
яверт
Просто искаш камерата да бъде близо до героя?По-просто нещо от това няма.Ето го кода:
Код
//step
x=geroi.x+20;
y=geroi.y;
//draw
d3d_set_projection(x,y,...

Променяш 20, за да промениш разстоянието.Ако искаш камерата да следи героя под определен ъгъл пишеш:
Код
x=geroi.x+lengthdir_x(разстояние,ъгъл);
y=geroi.y+lengthdir_y(разстояние,ъгъл);

Надявам се, вече не си толкова начи_наещ.
koes007:Направи нов обект с depth противоположен на камерата.След това използвай този код:
Код
d3d_set_projection_ortho(0,0,view_wview[0],view_hview[0],0);
//код за рисуване на курсора в 2д
CFC232
опитах но явно нещо не е станали както трябва ЕТО ВИЖ и ми кажи какво да направя или ми го прати по скайпа CFC_232 wacko.gif
яверт
Нещо не си разбрал както трябва.В степ пишеш само
Код
x=geroi.x+20;
y=geroi.y;

или
Код
x=geroi.x+lengthdir_x(разстояние,ъгъл);
y=geroi.y+lengthdir_y(разстояние,ъгъл);

Както го беше направил едното присвояване на х и у в drawa не се изпълняваше, защото влизаше в конфликт с другото.
А за прожекцията, сигурно искаш да бъде като в fps.За тази цел трябва да направиш последните три аргумента 0,0,1);Те нямат нищо общо с позицията на началото или на краят на прожекцията.Те просто завъртат камерата.
eagle007
Ето ти Example http://www.simple-upload.com/download.php?id=1069
CFC232
благодаря много eagle007 може да ползвам твоя екзампъл като енджиин за играта ако нямаш мищо напротив и даже ще те пиша в кредитс smile.gif
eagle007
Нямам нищ0 напр0тив. Ако нещо друго ти трябва - питай
CFC232
използвам това че я има темата за да не пиша нова знам че не е мястото тук но имам предложение да се направи тема в която да се постнат уроци по 3Д гейм мейкинг тоест да се пушат уроци за 3Д които да служат на начинаещите в гейм мейкър защото аз имам приятели които се запалиха и искат да научат как се правят 3Д-та и смятам че ще е доста хубаво който аквото знае да пише и ако някой има въпрос да пита smile.gif моля администраторите да помислят върху предложението ми smile.gif
koes007
Ами то, който не знае прост ГМЛ, не може да прави игри на 3д....
RaGiNGWhiSpeR
CFC232 имаш още доста да учиш GML за да работиш с 3D, още повече, че 3D-то на GM е прекалено семпло и трябва да се изучат и някои DLL библиотеки и още повече, че ИЗОБЩО не е толкова лесно колкото ти се ще да е. Моят съвет - откажи се от 3D-то засега, поразгледай примерите из форума направи някоя друга 2D игра и тогава евентуално пробвай 3D.
eagle007
А моят съвет е - в 2d-то няма хляб.... Ако наистина искате да станете Game developers в 3d-то e отговора. Вграденото 3d на Game Maker наистина е символично сложено там, но от него се започва. След като изучите него ще научите функциите на Ultimate 3d.dll или други графични dll-и които после ще използвате и в C++ и с това ще се развиете и ще напреднете доста повече, което ще ви осигури пътя към визшото 3d game програмиране. И разбира се ако имате въпроси питайте тук.
RaGiNGWhiSpeR
Потърси за The Behemoth и пак си помисли дали няма хляб (да не споменавам и за 90% от целия пазар на casual игри) ...
Има много по-добри начини за започване на 3D от GM. Още повече, че човек които няма почти никакъв опит в каквото и да е програмиране посмъртно не може да се захване с 3D. Има си основи които трябва да се покрият.
CFC232
RaGiNGWhiSPer,благодаря за съветите аз смятах по-следващата версия на играта която правя да е 3Д но ще се вслушам в тебsmile.gif
eagle007,благодаря и на теб но не съм много съгласен с мнението ти по отношение 3Д-то в GM видях една игта ролева като Counter-strike и беше супер и графиката и всичко но все пак благодаря и на двама ви за съветите
Namelesshero
Ролева игра с Game Maker - да, но САМО с Game Maker - не... т.е. За да правиш 3Д на Game Maker ти трябва библиотека... не само вградените функции... това ти обясняваше eagle007 smile.gif

А относно дали да минааваш на 3Д - не избързваи... аз работя на 2Д Game Maker вече 4(май станаха 5) години и още не съм осъваршенствал 2Д-то smile.gif Така че не бързаи ...
CFC232
ок аз се занимавам от близо година но искам да се пробвам да направя някаква 3Д игра макар и тъпа но ми се ще да се пробвам няма да е скоро значи да се доосъваршенствам и така нататък smile.gif
Пешо
@eagle007, западна ми в очите с това изказване!
Разбира се че има хляб в 2D игрите. Това че момчетата играят 3D игри, или че ти играеш само 3D игри, не значи че всички играят само това.
я виж 95% от CASUAL игрите, PopCap Games, Flash игрите.. повярвай, някой от тях се играят ДОРИ ПОВЕЧЕ от колото Wow, Dota и CS взети заедно...

~~ Super mario is a great 2D game

~PhysTris скоро идва smile.gif

@CFC232, не можеш за започнеш с 3Д като не знаеш GML перфектно!

ДА не говориме че за да правите 3D игри трябва да сте учили СТЕРЕОМЕТРИЯ, а де да мрънкате постоянно за формули?!

Някой може ли да ми развие формулата за point_distance? Не, нали...
Ако в ГМ нямаше тази функция сигурно щеше да се напълни с теми за раззстоянието между две точки....
Та така, CFC232, хвани се да научиш GML
Kумчо Вълчо
Пешо, донякъде съм съгласен с теб. Третото измерение обаче е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО за някои жанрове, но не за всички. Просто не може да има добър симулатор (рейсинг симулатор да кажем), който да не е 3д, иначе няма да е симулатор (факт, не лично мнение). Попринцип играя само 3d racing, но ми става тъпо когато играя игри като NFS, защото имам 3 измерения, но невероятно тъпо и безинтересно управление. Наскоро играя MiniRacingOnline, което е една чудесна 2d игра.
Но сериозно ми е писнало от хора, които смятат, че само 2d игрите са добри и миналото винаги е било по-добро (няма да споменавам имена, но не е Пешо; става въпрос за човек, баннат от този форум).

Може да стана банален (предвид че и аз съм писал така), но е желателно първо да се научите да пишете малко грамотно.
snail_x
каквото и да говорим 3D игрите са си най добри, a 2D за нищо не стават и никой не ги играе
tongue.gif
Hella_from_Hell
Аз ги играя.
Значи съм никой. evil.gif

Това не значи, че не харесвам 3Д, напротив - особено някое FPS-че или екшънче. Но например ще предпочета повече някоя 2Д платформа от колкото какъвто и да е 3Д тайкун.

П.П. Sorry за спама ама не можах да се въздържа. Някой приказват олкото да не заспят.
Това което прави една игра хубава са добрите идеи и доброто им осъществяване.

Има толкова много куци 3Д игри напоследък, че ми се плаче направо (което е жалко). (Визирам комерсиалните игри)
Dosko
Цитат(snail_x @ 13:19:10, 05-April-2009, Sunday) *
каквото и да говорим 3D игрите са си най добри, a 2D за нищо не стават и никой не ги играе
tongue.gif


Ммм не е така. Няма смисъл да изброявам добрите игри от жанра, и че той е първоизточника към тези така наречени игри от ново поколение. И че 2д игрите по нищо не отстъпват на 3д игрите. Това , че не си играл сигурно никога през живота си на игрите с ръчките или на старото нинтендо не значи, че те са нищо. Макар и морално остарели те са си класика в жанра. Пък и на всичкото от горе тази тема беше за абсолютно всичко останало но не и за сравнения на игрите.


И още малко офф-топик айде сменете името на темата, че така начи наещи ми се струва глупаво с тоя интервал. Напишете го слято smile.gif
Kумчо Вълчо
Обясни ми какъв е смисъла от 3D в няква пъзел игра? Ти тези игри броиш ли ги за игри? Това са забавни игри, а ти си играй боклуците шутъри и т.н.
Съгласен съм само за това, че третото измерение е 100 % задължително за любимия ми жанр, рейсинг симулатор, и много се ядосвах, когато Пешо искаше да направя рейсдей двуизмерна игра.

ПП добре че има "хайдути" като coolediz, които наричат "smartless" тези, които заслужават.
P.A.S._BG
Аз ще ви кажа, кое е най-добро. Пешо затваря темата с изречението "една тема - един въпрос", а вие си правите войните в всичко останало!
edit:
Има разлика между хайдути и айдути! ;)
coolediz
Цитат(Ivo Georgiev @ 18:56:33, 05-April-2009, Sunday) *
Обясни ми какъв е смисъла от 3D в няква пъзел игра? Ти тези игри броиш ли ги за игри? Това са забавни игри, а ти си играй боклуците шутъри и т.н.
Съгласен съм само за това, че третото измерение е 100 % задължително за любимия ми жанр, рейсинг симулатор, и много се ядосвах, когато Пешо искаше да направя рейсдей двуизмерна игра.

ПП добре че има "хайдути" като coolediz, които наричат "smartless" тези, които заслужават.

Вече не ща да се меся.Ако ще и Вутков да дойде, пак няма да го нареча "Вутков".Вече се опитвам да не прекалявам с бозата(пия много боза, в резултат на което ставам пиян...еми какво да направя.Само боза ми е разрешено от питките с малко количество алкохол .).
Сега започнах нова игра.В първи май ще пътувам до Турция и по пътя от скука ще направя играта си.Но в лятната мога да изям БАН.Както и да е.Стига с оффтопика.По-добре е да се затвори темата.

П.с.:Ивайло,правилната думичка е "smartass". smile.gif
Zlobara
Цитат(Пешо @ 00:32:24, 26-March-2009, Thursday) *
Някой може ли да ми развие формулата за point_distance? Не, нали...

Чета из форума разни ваши стари теми,защото нямам какво да правя.
Отговорът е:Кратко,ясно и точно ПИТАГОР!
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.