GMC Bulgaria

Здравейте ( Вход | Регистрация )

 
Reply to this topicStart new topic
Top-down Weapon System, Система за различни оръжия, стрелба, зареждане и т.н. само с 2 обекта
RaGiNGWhiSpeR
коментар 22:58:53, 15-June-2009, Monday
Коментар #1


I'm The Evil Admin
Икона на група

Група: Администратор
Коментари: 541
Регистриран: 14.11.04
Потребител № 3



Описание:
С тази система можете да добавите оръжия към своята игра лесно и бързо, веднага щом разберете как действа.
Инструкциите изглеждат сравнително сплашващи за начинаещите, макар и това да е целената аудитория. Коментарите и инструкциите са изцяло на английски засега. Ще ги преведа тези дни за тези, които няма да се справят сами да си преведат. Ако имате въпроси не се притеснявайте да ги зададете (в случай, че предварително сте проверили дали има отговор на въпроса ви в инструкциите, разбира се).

Контроли:
F1 - Инструкции
WASD - Движение. Понеже примера е за система за оръжия движението е просто x+= ... и т.н.
Ляв бутон на мишката - Стрелба
Скролер на мишката - Предишно/Следващо оръжие
R - Презареждане/Отблокирване на оръжието в случай че блокира (не става въпрос за бъг а за jamming)
Е - Смяна към последното използвано оръжие
1-4 - Смяна на оръжието

Кратки Инструкции:
По принцип всичко си е настроено в примера и единственото, което трябва да променяте са оръжията (което всъщност не е задължително понеже 4те настроени оръжия от мен си работят) според вкуса си. Това става с 2 скрипта, които трябва да изпълните един след друг (понеже има около 24-5 настройки общо и не могат да се настроят в един скрипт). Те са:
ws_add_weapon() и ws_add_weapon_extras();
Информация за аргументите можете да видите в самите скриптове (на английски)

Информация:
НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ НИКОИ ОТ СКРИПТОВЕТЕ В ПАПКА "System DO NOT CALL", в противен случай най-вероятно ще се сбъгяса системата. Тези скриптове се използват автоматично, така че нямате нужда да ги викате.
Основните скриптове които ви интерсуват са:
- ws_init() -> Инициализира някои променливи за системата. Трябва да се изпълни само веднъж в Create Event-а на играта. Няма нужда от аргументи.
- ws_add_weapon(...) -> Създава оръжие като използва 16 основни настройки (аргумента). Всички оръжия в играта ви трябва да се създадът в Create Event-а на играча чрез този скрипт. За да се избегне играча да започва със всички оръжия (с изключение на пистолета, примерно, които е желателно да има безкраен брой патрони (аргумента за максимум патрони се настройва да е -1 за да са безкрайни)) просто създайте оръжията с 0 заредени патрона и с 0 допълнителни патрона. За повече информация кой аргумент какво прави погледнете скрипта - там са описани (на английски).
- ws_add_weapon_extras(...) -> Този скрипт настройва някои допълнителни неща за последно създаденото оръжия. Скрипта се използва ВЕДНАГА след ws_add_weapon() тъй като променя настройките на последно създаденото оръжие.!
- ws_shoot() -> С този скрипт се стреля. Използва се само в Mouse Global Left Button. Скрипта няма нужда от аргументи и покрива всички възможни проблеми при стрелянето (дали има патрони, дали не е загряло оръжието, дали не е забило и т.н.).
- ws_reload_start() -> Този скрипт започва презареждане на патроните на оръжието. Използва се само в Keyboard Pressed, на който и да е бутон на клавиатурата. Всички други ситуации (като например свършване на патроните в пълнителя) ще започнат презареждането автоматично.
- ws_step_code() -> Този скрипт се грижи за някои променливи на системата. Няма нужда от аргументи и се използва само веднъж в Step Event-а на играча.
- ws_add_bullets(...) -> Добавя патрони към някое оръжие на играча. Обикновено този скрипт се изполва в Collision Event-а на кутията с патрони с играча. Този скрипт връща true или false в зависимост дали играча е взел патроните (когато играча вече носи максимума патрони за оръжието например ще върне false). Погледнете обекта BulletPack за да видите как да използвате този скрипт правилно
- ws_weapon_switch-start(...) -> Смяна на оръжието (последно използване, предишно, следващо или което посочите като аргумент). Възможните стойности са:
-1 -> Смяна към последното използвано оръжие (ако то има патрони)
-2 -> Смяна към предишно оръжие
-3 -> Смяна към следващо оръжие
0 и всяко положително -> Смяна към посоченото оръжие (когато създавате оръжие то получава индекс от 0 нагоре - първото е 0, второто 1, третото 2 и т.н. - използвайте този индекс като аргумент за да смените на това оръжие)
В създаването на оръжие някои от аргументите посочват процент шанс нещо да се случи. Тези проценти са реални - т.е. варират от 0 до 100 (а не от 0 до 1)

[*]File Link: TDWSbyCaTaHaCv1.2.gmk Host-a.net Mirror: TDWSbyCaTaHaCv1.2.gmk
[*]File Link (GM6): TDWSbyCaTaHaCv1.2.gm6 Host-a.net Mirror: TDWSbyCaTaHaCv1.2.gm6
Ако линковете не работят съм прикачил 2 файла и към тази тема -> погледнете в края на мнението ми за атачмънтите.
GM Версия: 7.0, но кода ще върви и под 6.1. Не е задължителна регистрирана версия
Размер: 0.5MB

Ако ви изкочи съобщение от show_message(); значи сте направили нещо грешно. Прочетете какво точно пише за да си поправите грешката.
Ако изкочи error моля пуснете грешката в тази тема.

Topic Update 28.04.2009:
Добавих основните инструкции на български в темата
Topic Update 12.06.2009:
Качена е нова версия. Проверете Changelog в края на информацията (F1)
Topic Update 14.06.2009:
Отново е качена нова версия. Проверете Changelog в края на информацията (F1)
Topic Update 15.06.2009:
Няколко малки промени. Версията вече може да се счита за стабилна. Проверете Changelog в края на информацията (F1)
Прикачени файлове
Прикачен файл  TDWSbyCaTaHaCv1.2.gmk ( 539.67k ) Брой сваляния: 12
Прикачен файл  TDWSbyCaTaHaCv1.2.gm6 ( 519.63k ) Брой сваляния: 10
 


--------------------
Si hoc non legere potes tu asinus es!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nikol4y
коментар 16:22:25, 16-June-2009, Tuesday
Коментар #2


Редовен потребител
***

Група: Потребител
Коментари: 208
Регистриран: 08.08.08
Град: Varna
Потребител № 1163



Жалко че е .гмк.Иначе бих видял проекта-нямам ГМ7 smile.gif


--------------------
Just Николчу... :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Namelesshero
коментар 17:35:52, 16-June-2009, Tuesday
Коментар #3


Редовен потребител
***

Група: Потребител
Коментари: 242
Регистриран: 25.11.08
Град: Монтана
Потребител № 1377



Eх и аз съм така :( На село имам GM7, но няма да ходя там скоро :(


--------------------
Current project: Time Loss ~25%(95% programming, 8% level design, 7% story, 5% sound)

Трета демо версия тук:ЦъК


Background work: Farmer John's Second Farm Empire... 60%
Next demo version coming up on 75%(v. 0.75)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RaGiNGWhiSpeR
коментар 18:37:26, 16-June-2009, Tuesday
Коментар #4


I'm The Evil Admin
Икона на група

Група: Администратор
Коментари: 541
Регистриран: 14.11.04
Потребител № 3



Качил съм и .gm6 версия на 2 хоста и като атачмънт в първото мнение.


--------------------
Si hoc non legere potes tu asinus es!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nikol4y
коментар 20:52:24, 16-June-2009, Tuesday
Коментар #5


Редовен потребител
***

Група: Потребител
Коментари: 208
Регистриран: 08.08.08
Град: Varna
Потребител № 1163



LOL яката работа yes.gif ok.gif Всичко е екстра.Според мен патроните от помпата щяха да изглеждат по-яки,ако са с различна скорост-някой да изостават от другите.Идеята е да стане един облак от патрони, който маже всички наред и destroy-ва всичко smile.gif


--------------------
Just Николчу... :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gep_150
коментар 21:20:14, 16-June-2009, Tuesday
Коментар #6


Редовен потребител
***

Група: Потребител
Коментари: 241
Регистриран: 27.04.08
Град: София
Потребител № 959



Сега вече с гм6 файла видях какво си направил.
Така и очаквах работата да е свършена почти перфектно...все пак ти го правиш biggrin.gif
Казвам почти перфекта не защото намирам кусури,ами защото винаги мможе и повече,но всичко много ми хареса.Браво,добра работа си свършил.
Може и още да го развиваш smile.gif


--------------------
Ученик:Единно Средно Технологично Училеще по Електронни Системи към Техническия Университет гр.София
За първа година в 10 клас




-Block Mine - 100% completed Линк към играта
-Block Heap - 50 % completed Линк към играта
-Block Maze - 90 % completed Линк към играта
-Falling Asteroids - 50 % completed Тука вече няма линк.-Проекта е непубликуван-
-Block Circle TD - 20 % completed
-stopped for now-
-nMemories - 15 % completed[/size][/color]-working on it-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RaGiNGWhiSpeR
коментар 21:36:09, 16-June-2009, Tuesday
Коментар #7


I'm The Evil Admin
Икона на група

Група: Администратор
Коментари: 541
Регистриран: 14.11.04
Потребител № 3



Добавена е възможност за вариация на скоростта на всеки патрон. Пушката наистина изглежда малко по-добре с малка вариация от рода на 1-2 пиксела в скоростта.

А за доразвиване - вероятно ще добавя алтернативна стрелба, но не знам кога. Малко ме мързи понеже знам, че ще изисква малко повече писанe xD


--------------------
Si hoc non legere potes tu asinus es!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Namelesshero
коментар 21:41:47, 16-June-2009, Tuesday
Коментар #8


Редовен потребител
***

Група: Потребител
Коментари: 242
Регистриран: 25.11.08
Град: Монтана
Потребител № 1377



Хехе, добра работа smile.gif Ще си поиграя малко докато разучавам всички кодове. Наздраве smile.gif


--------------------
Current project: Time Loss ~25%(95% programming, 8% level design, 7% story, 5% sound)

Трета демо версия тук:ЦъК


Background work: Farmer John's Second Farm Empire... 60%
Next demo version coming up on 75%(v. 0.75)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RaGiNGWhiSpeR
коментар 21:50:12, 16-June-2009, Tuesday
Коментар #9


I'm The Evil Admin
Икона на група

Група: Администратор
Коментари: 541
Регистриран: 14.11.04
Потребител № 3



Мисля си да добавя малка колекция от различни оръжия за да се види разнообразието, което може да се постигне. Ако сте направили някое по-нестандартно оръжие - пишете


--------------------
Si hoc non legere potes tu asinus es!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Пешо
коментар 23:47:47, 16-June-2009, Tuesday
Коментар #10


Редовен бъбривко
Икона на група

Група: Администратор
Коментари: 661
Регистриран: 08.07.05
Град: Бургас
Потребител № 44



Браво, човек! израдва с този си пример въпреки че аз съм доста над това да ползвам готови системи освен ако не са за GUI tongue.gif

Евалата ;)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

 



Олекотена версия Час: 00:20:16, 19.05.24